A GERINCFERDÜLÉST ELŐIDÉZŐ OKOK
A gerincferdüléseket kiváltó okokat sokan tanulmányozták, orvosok, kutatók. Fontos ez a mozzanat, hiszen ha valaminek ismerjük az okát, megelőzhetjük. Keim 1972-ben megjelent könyvében közel ötven okot ismertet. Ennek a betegségnek genetikai, csontosodási zavarok, kötőszövet rendellenességi illetve idegrendszeri okai lehetnek. Ezeken kívül számos külső tényező is oka lehet.
Az okok, amelyek előidézik a helyes testtartás megváltozását, igen sokrétűek: mindenek előtt meg kell említeni kiváltó okként
1-Iskolapadokban, otthon az asztalnál a gyerek helytelen test tartását. Hosszú időt töltenek el ebben a helyzetben és pont a szervezet növekedési szakaszában. Hogy ki lehessen küszöbölni ezeket, a kiváltó okokat, első sorban ismerni kell a kritériumokat, melyeket követni kell.
- A szék magassága legyen egyenlő a lábszár hosszával úgy, hogy a talp a földön legyen, ezáltal ülésben optimális dőlésszöget nyújtva a medencének.
- A szék ülőkéjének hossza egyenlő legyen a comb hosszával, úgy, hogy a szék széle ne nyomhassa a láb hajlatát, ezáltal jó vérkeringési feltételeket biztosítva.
- Az asztallap dőlés szöge olyan legyen, hogy a tekintet a könyvre merőleges legyen, ezáltal megakadályozva a törzs kényszerű előre dőlését (kyfozitását). Megelőzni könnyebb, mint gyógyítani.
2 - Megismerni a kiváltó okokat, körülményeket és azok kiküszöbölése. Növelni a szervezet ellenálló képességét.
3 - Javítani a munka, (tanulás) pihenés körülményeit, lásd asztalok, padok, székek nem megfelelő minősége.
4 - Nehéz iskolatáskák fél vállon cipelése, mely az egyensúly megtartása miatt oldal irányú elhajlást igényel a test részéről.
5 – Vannak örökletes formái a gerincferdüléseknek. Olyan családokban ahol valamelyik szülő vagy felmenői esetleg szenvednek valamilyen genetikailag kódolt csont deformitásba, fokozottan figyeljenek a gyerek alakélettani fejlődésére.
6 – Helyes étrend beállítása. Úgy minőségileg, mint mennyiségileg megadni a fejlődésben lévő szervezetnek a megfelelő kalcium, magnézium, foszfor, vitaminok, nyomelemek mennyiségét, ami biztosítja a szervezet csontosodási és kötőszöveti zavartalan fejlődését.
7 - Nem utolsó sorban, fontos szempont, hogy az orvos, tanár és szülő össze fogásával idejében meg lehet akadályozni a kialakulóban levő gerincferdülési hajlamokat. Sajnos személyes tapasztalat alapján ez az utolsó pont egyes esetekben csak részben kivitelezett, mivel ha szűrés után a tanárok (osztályfőnök, testnevelő) illetve szülők részéről nincs legalább erkölcsi pozitív hozzáállás, akkor az orvos és gyógytornász (gyógytestnevelő) tenni vágyása igen keveset tud, nyújtani az elhárítás érdekében, illetve gyógyításban.
Jakabovits Zsuzsanna