Gyógytorna Rétságon

Gyógytorna - mindenkinek

Légző gyakorlatok hasi légzéshez

2017. április 23. - Jakabovits Zsuzsanna

 

A következőkben, bemutatok egy pár légző gyakorlatot a hasi légzés javítására.

Légző gyakorlatok hasi légzéshez
1. Kiinduló helyzet: (ezután K. h.) Hanyatt fekvés, lábak talpon térdből behajlítva. Mély belégzés a hasfal kiemelésével, kilégzés a hasfal nyomása a kezekkel.
hasi_legzes_1_1.jpg hasi_legzes_1_2.jpg  
2. K.h.:azonos az előzővel, kezekbe 1 kg Medicin labda: Mély belégzés a hasfal kiemelésével, a labda fej fölé emelése, mély kilégzés a labda hasfalra helyezésével.
hasi_legzes_2_1.jpg hasi_legzes_2_2.jpg  
3. K.h. azonos a 1. gyakorlattal: a hason egy homok zsákocskával, mély belégzés a hasfal kiemelésével, legyőzve a zsák nyomását, majd hosszas kilégzés.
hasi_legzes_3.jpg    
4. K.h.: térden állásból sarkon ülés, tenyerek a combokon. Mély belégzés térden állásba a karok hátul megfogják az ellenkező oldali könyököt. Belégzéskór a hasfal kiemelése, majd kilégzés, kezek a hasfalon, törzs előre hajlik és hosszasan kifújjuk a levegőt.
hasi_legzes_4_1.jpg hasi_legzes_4_2.jpg hasi_legzes_4_3.jpg
5. K.h: széken ülés, hát megtámasztva a szék támlájába, az áll a mellkasba húzva. Mély belégzés a lábak előre nyújtásával, hasfal kiemelése, fej meg emelve, kilégzéskór egyik térdet mellkasra húzzuk (kézzel segíthetünk), úgy, hogy nyomást gyakoroljunk a kilégző izmokra, összepréselve a hasfalat.
hasi_legzes_5_1.jpg hasi_legzes_5_2.jpg hasi_legzes_5_3.jpg
6. K.h.: Álló helyzetben, kezek a csípőn, törzs előre hajolva. Mély belégzés a hasfal előre emelésével és a törzs fel egyenesedésével, majd hosszas kilégzés visszatérve a K.h.-hez.
hasi_legzes_6_1.jpg hasi_legzes_6_2.jpg  
7. K.h.: Állásból, egy térd mellkashoz húzása, karunk átkulcsolja a térdet, állunk a mellkasba húzva, mély kilégzés, - majd a behajlított lábat hátra visszük nyújtva, kezek a törzs mellett és hosszas belégzés a hasfal kiemelésével. Megismételjük a gyakorlatot a másik lábbal is.
hasi_legzes_7_1.jpg hasi_legzes_7_2.jpg  

 

MEGJEGYZÉS: A gyakorlatok közbe arra törekedjünk, hogy a ki és belégzések időtartamát képesség és tetszés szerint növeljük, ahhoz, hogy fejleszthessük a tüdőtérfogatot, ezáltal megnövelve a szervezet által felhasználható oxigén mennyiséget.

 

Bövebb informáciok a https://www.facebook.com/gyogytornamindenkinek/
KEZELÉSEK RÉTSÁGON - MAGÁN RENDELŐMBEN
ELŐZETES EGYEZTETÉSSEL - TELEFON 0620 - 3349492

Légző rendszer és a légzés

Legzo rendszer es a legzes

A légzés egy létszükségletű folyamat. Minden élőlénynek szüksége van oxigénre, ami nélkül nem létezik élet. A légző izmok működése befolyásolható, vagyis a mellkas izmainak összehúzódása, elernyesztése tudatosan irányíthatóak, visszatartható a légzés, a kilégzés, illetve belégzés meg nyújtható. A légzés közvetlenül befolyásolja a vegetatív idegrendszer működését, vagyis a szív és keringési rendszert.

A légző rendszer felépítése egyforma a férfiak, nők valamint a gyerekek esetében, mégis különbség van a légzési típusok között.

A férfiak légzése túlnyomórészt hasi légzés, a nők esetében felső borda légzés, míg a gyerekek légzése a normál légzés. A légzés minősége az élet folyamán romlik, különböző helytelen testhelyzetektől, az élet adta fejlődési rendellenességektől. Ez egy lassú folyamat, ami az érrendszer meszesedéséhez vezet, anyag és gáz csere gondokat idézve elő a szervezet, különböző szintjein.

Ezen lehet segíteni, ha felteszünk egy nagyon egyszerű kérdést: „tudunk helyesen lélegezni?” Ahhoz, hogy erre tudjunk válaszolni, közelebbről meg kell, vizsgáljuk a légzési típusokat.

 

Hasi légzés.jpg

Hasi légzés – vagy rekeszizom légzésnek is nevezik, a férfiaknál jellemző. Neve is mutatja, hogy a rekeszizom kivitelezi ezt a típusú légzést. Belégzéskór a rekeszizom lenyomul, a hasüreg szerveire valamint az utolsó bordákra nyomást gyakorolva. Ezáltal a mellüreg hosszanti irányba tágul, valamint a mellkas alap területe megnő. Érdekességként, hogy ha ezek a méretek csak 2 cm nőnek, ez 500 ml plusz levegőt jelent, ami azonos egy normál belégzéssel. A hasizom gyengesége miatt a rekeszizom munkája is elégtelen. Ebből kitűnik, hogy milyen fontos szerepe van a hasizmoknak és rekeszizomnak a légzési funkcióban.

 

 

borda légzés.jpg

Borda légzés – ez a típusú légzés egy kicsit magába foglalja a hasi légzést is. Belégzésnél a levegő beáramlik az orron keresztül (felmelegedve, megszűrve a pórtól), az alsó bordák megemelkednek és eltávolodnak a test függőleges vonalától, ezáltal növelve a mellkas térfogatát. A borda légzésnek van egy úgy nevezett felső, vagy kulcscsonti szakasza, amely a nőkre jellemző. Ennél a légzésnél a mellkas megemelkedik a felső bordák, kulcscsont és vállak által. A levegő behatolhat a tüdő csúcsaiba is. Ez a típusú légzés nem téves, de amennyiben nem javítják a légző térfogatot, elégtelennek bizonyul.

 

A helyes légzés - az a mód, amin keresztül ugyan abban az időben, megfelelő mennyiségű levegőhöz jut a tüdő minden része. A teljes légzési folyamatban az egész légző rendszer, működésbe lépik annak érdekében, hogy a normál keretein belül a tüdő és mellkas térfogatát ki tágítsa a légző izmok segítségével.

 

Nagy vonalakban áttekintve a légzés menetét, láthatjuk, hogy a hasizom, rekeszizom, általában az izomerősség, mennyire befolyásolhatja a légzést. A hátgerinc deformitásai maguk után vonhatják bizonyos mellüregi eltorzulásokat, amelyek a légzési funkciókban is elégtelenségeket idéznek elő. A helyes légzés nagyon fontos úgy a férfiaknak, mint a nőknek, gyerekeknek és időseknek, betegeknek és egészségeseknek egyaránt. Ahhoz, hogy tudatosan tudjunk hozzá járulni a helyes légzési forma elsajátításához, segítségünkre vannak az erre megfelelő légző tornagyakorlatok.

 

Bövebb informáciok a https://www.facebook.com/gyogytornamindenkinek/
KEZELÉSEK RÉTSÁGON - MAGÁN RENDELŐMBEN
ELŐZETES EGYEZTETÉSSEL - TELEFON 0620 - 3349492

süti beállítások módosítása